Preliminary program

2023 Preliminary Program*

Download a PDF of our program in the link below to see a preliminary overview of the proposed sessions and times.

*Please note that this preliminary program is subject to change
Final sessions, speakers and times to be announced soon
  • 00Days
  • 00Hours
  • 00Minutes
  • 00Seconds

Sessions

Find out more about some of our confirmed sessions and speakers.

More to be announced – Final sessions, speakers and times coming soon
Session Days

Mon 23 Oct

|

9:05am -

9:15am

Plenary Ballroom
Plenary
Rita Saffioti

Western Australia Deputy Premier, Treasurer, Minister for Transport, Tourism

Mon 23 Oct

|

9:15am -

9:25am

Plenary Ballroom
Plenary
Erika Olson

Deputy Chief of Mission - United States Department of State

Mon 23 Oct

|

9:25am -

9:35am

Plenary Ballroom
Plenary
Enrico Palermo

Head of the Australian Space Agency

Mon 23 Oct

|

9:35am -

10:05am

Plenary Ballroom
Plenary
James Free

NASA Associate Administrator – Exploration Systems Development (USA)

Session Chair

Leanne Cunnold

Chief Executive Officer – AROSE

Mon 23 Oct

|

10:05am -

10:45am

Plenary Ballroom
Plenary
ben Bussey

Chief Scientist – Intuitive Machines (USA)

Megan Clarke

Chair – Australian Space Agency Advisory Board

speaker-Jason-Crusan

Vice President, New Energy Solutions – Woodside Energy

speaker-David-Flanagan

Executive Chair – Delta Lithium. Chair – AROSE

Moderator

speaker-Linda-Dawson

Deputy Director General – WA Government, Department of Jobs, Tourism, Science and Innovation

Mon 23 Oct

|

10:45am -

11:00am

Plenary Ballroom
Plenary
Lynette Tan

CEO – Space Faculty (Singapore)

Mon 23 Oct

|

11:30am -

11:50am

Plenary Ballroom
Plenary
Hemant Chaurasia

Chief Product Officer – Fleet

Mon 23 Oct

|

11:50am -

12:30pm

Plenary Ballroom
Plenary
Dr Matt Adams

Director, Earth Observation – Landgate

Sarah Coleman

CEO – idoba

Dr Jasmine Muir

Principal Scientist – SmartSat CRC, Leader – Agriculture Research

Ben Radford

Spatial Modeling & Ecological Research Scientist – the Australian Institute of Marine Science

Session Chair and Moderator

Melanie Asdaf

Director – Curtin Institute for Data Science

Mon 23 Oct

|

12:30pm -

12:55pm

Plenary Ballroom
Plenary
Roger Hunter

Program Manager – Small Spacecraft Technology Program NASA (USA)

Mon 23 Oct

|

12:55pm -

1:15pm

Plenary Ballroom
Plenary
Anil Prakash

Director General – Satcom Industry Association (India)

Mon 23 Oct

|

2:15pm -

2:40pm

Ballroom 1
Resources
Jonathan Stock

Director – US Geological Survey National Innovation Center, US Department of the Interior (USA)

Mon 23 Oct

|

2:15pm -

2:40pm

Ballroom 2
Agriculture
Dr Roger Lawes

Principal Research Scientist – CSIRO Agriculture Flagship, Leader, Digital Decisions (Agriculture) – CSIRO

Mon 23 Oct

|

2:40pm -

2:50pm

Ballroom 1
Resources
Christine Gibbs Stewart

CEO – Austmine

Mon 23 Oct

|

2:50pm -

3:30pm

Ballroom 2
Agriculture
Raj Gautam

Founder & CEO – QL Space – QL Resources

mark Gibberd

Director – Centre for Crop Disease Management Curtin University

Ryan Lister

Professor, International Space Centre – UWA

Dr Jasmine Muir

Principal Scientist – SmartSat CRC, Leader – Agriculture Research

Charitha Pattiaratchi

Professor – Oceans Graduate School UWA

Nicolas Younes

Research Fellow – The Australian National University

Moderator

speaker-Andy-Koronios

CEO & Managing Director – SmartSat CRC

Mon 23 Oct

|

2:50pm -

3:30pm

Ballroom 1
Resources
speaker Shawn Fernando

Remote Operations Manager – Woodside Energy

Christine Gibbs Stewart

CEO – Austmine

Dave Lawie

Chief Geoscientist & Chief Technologist – Mining – IMDEX

Jonathan Stock

Director – US Geological Survey National Innovation Center, US Department of the Interior (USA)

Session Chair & Moderator

speaker Michelle Keegan

Program Director – AROSE

Mon 23 Oct

|

3:30pm -

3:45pm

Ballroom 2
Agriculture
Wesley Lawrence

CEO – AxisTech

Mon 23 Oct

|

3:30pm -

3:45pm

Ballroom 1
Resources
speaker-Samuel-Forbes

Director – Fugro SpAARC (Australian Space Automation, Artificial Intelligence and Robotics Control Complex)

Mon 23 Oct

|

4:15pm -

4:40pm

Ballroom 1
Energy & Sustainability
William Notardonato

CEO – Eta Space, Former Senior Principal Investigator – Cryogenic Test Laboratory NASA

Mon 23 Oct

|

4:15pm -

4:55pm

Ballroom 2
Resilience

Session Chair & Moderator

speaker-Gary-Hale

Chief Security Officer (CSO) & Director, Defence & Space – Curtin University

Mon 23 Oct

|

4:40pm -

4:50pm

Ballroom 1
Energy & Sustainability
Jonathan Geifman

CEO – Helios

Mon 23 Oct

|

4:50pm -

5:30pm

Ballroom 1
Energy & Sustainability
Emeline Paat-Dahlstrom

Co-Founder and CEO – SpaceBase

speaker-Tim-Parsons

MD – Lunar Ascent, Non Executive Director – Space Industry Association of Australia, Node Coordinator – SmartSat CRC

Venkat Pillay

CEO – LatConnect60

Moderator

Masashi Sato

Director and COO – SPACETIDE, Foundation Principal – ispace (JAPAN)

Mon 23 Oct

|

4:55pm -

5:30pm

Ballroom 2
Resilience
Newton Campbell

Director, Space Programs – AROSE

Joel Earnshaw

Manager, Security & Risk – Perenti – Diversified Global Mining Services

Kath Forward

Assistant Director – Cyber and Infrastructure Security Centre, Department of Home Affairs

Bryce Solomon

Chief Security Officer – DUG Technology – High Performance Computing

Gareth Willis - new

Head of Security – Fugro SpAARC

Moderator

Cecily Rawlinson

Director – CyberWest

Tue 24 Oct

|

9:00am -

9:30am

Plenary Ballroom
Plenary
David Korsmeyer

Deputy Center Director – NASA's Ames Research Center (USA)

Tue 24 Oct

|

9:30am -

10:10am

Plenary Ballroom
Plenary
Dr Ophir Almog

Co-Founder & Chief Scientist – Momentick (Israel), Remote Sensing Expert

Zandria

National Manager, Space – Bureau of Meteorology

Daniel Smith

Director – Space Scotland

Terry van Haren

Air Commodore (Retired), President & Managing Director – LeoLabs

Session Chair and Moderator

Krystal Azelton

Director of Space Applications Programs – Secure World Foundation (USA)

Tue 24 Oct

|

11:30am -

11:45am

Goldsworthy/Hamersley
Education & Workforce Development
Assoc. Prof. Parwinder Kaur

Special advisor with the WA Government for the 10-year Science and Technology plan, Diversity in STEM expert panel, Office of the Hon Ed Husic MP, Minister for Industry and Science, Australia

Tue 24 Oct

|

11:30am -

11:50am

Ballroom 1
Robotics & Autonomous Systems
Dr Mark Micire

Former Robotics Group Lead and Research Scientist – NASA, Former Program Manager – DARPA

Tue 24 Oct

|

11:35am -

11:50am

Ballroom 2
Investment & Commercialisation
Sara Sabry

Citizen Astronaut, CEO and Founder – Deep Space Initiative

Tue 24 Oct

|

11:45am -

12:00pm

Goldsworthy/Hamersley
Education & Workforce Development
David Thomas

Executive Director – Milo Space Science Institute, Arizona State University

Tue 24 Oct

|

11:50am -

12:30pm

Ballroom 1
Robotics & Autonomous Systems
Tamryn Barke

National Project Lead – Australian Automation and Robotics Precinct

Chris Eriksen

General Manager, Technology and Information Management – Atlas Iron

Fred Pauling

Wildcat Technologies Lead – CSIRO Data61 Robotics & Autonomous Systems Group

Moderator

Dharshun Sridharan

Associate Director, Emerging Technologies (Space, Robotics, AI) – KPMG

Tue 24 Oct

|

11:50am -

12:00pm

Ballroom 2
Investment & Commercialisation
Adrian Beer

CEO – METS Ignited

Tue 24 Oct

|

12:00pm -

12:30pm

Ballroom 2
Investment & Commercialisation
James Bunn

President – Engineers Australia, UK Chapter

Neil Freeman

Innovation Manager – Rio Tinto

Pia Turcinov AM

General Partner – Fund WA, Director – BrainChip Holdings

Moderator

Paula Taylor

32Degrees South & MIT REAP Team WA

Tue 24 Oct

|

12:00pm -

12:15pm

Goldsworthy/Hamersley
Education & Workforce Development
Roger Hunter

Program Manager – Small Spacecraft Technology Program NASA (USA)

Tue 24 Oct

|

12:15pm -

12:55pm

Goldsworthy/Hamersley
Education & Workforce Development
John Chappell

CEO – Scitech

speaker-Eleanor-Hughes​

Principal – Joseph Banks Secondary College

Roger Hunter

Program Manager – Small Spacecraft Technology Program NASA (USA)

Chris Lawrence

Department of Human Centred Computing – Monash University

Graeme Wren

TeraNet Project Manager, Astrophotonics Group – International Centre for Radio Astronomy Research, The University of Western Australia

Moderator

speaker-Renae-Sayers

Deputy Director – Space Science and Technology Centre, Curtin University

Tue 24 Oct

|

12:30pm -

12:50pm

Ballroom 1
Robotics & Autonomous Systems
Dr Butler Hine

Program Manager – HelioSwarm, NASA (USA)

Tue 24 Oct

|

12:30pm -

12:40pm

Ballroom 2
Investment & Commercialisation
Florence Drummond

Director – Kara Ged

Tue 24 Oct

|

12:40pm -

1:15pm

Ballroom 2
Investment & Commercialisation
Dr Kent Matla

Triangle Capital & Blak Angels Network

Moderator

Peter Rossdeutcher

Chair – AROSE Board of Advisors & First Nations X

Tue 24 Oct

|

12:50pm -

1:05pm

Ballroom 1
Robotics & Autonomous Systems
speaker-Phil-Bland

Director, Space Science and Technology Centre – Curtin University

Tue 24 Oct

|

12:55pm -

1:15pm

Goldsworthy/Hamersley
Education & Workforce Development
speaker-Danail-Obreschkow

Astrophysicist & Head of the International Space Centre – UWA

Tue 24 Oct

|

2:15pm -

2:50pm

Goldsworthy/Hamersley

Moderator

Hirokazu Mori

CSO – Warpspace (JAPAN), CEO – Warpspace (USA), Vice President – Blue Abyss (JAPAN)

Tue 24 Oct

|

2:15pm -

2:30pm

Ballroom 1
Robotics & Autonomous Systems
Derik Cloete

Senior Engineering Solutions Manager – LEAP Australia

Bennett Frerck

Application Engineer – LEAP Australia

Tue 24 Oct

|

2:20pm -

2:30pm

Ballroom 2
Investment & Commercialisation
Doron Zauer

Co-Founder & General Partner – Earth & Beyond Ventures (ISRAEL)

Tue 24 Oct

|

2:30pm -

2:40pm

Ballroom 2
Investment & Commercialisation
Alan Brunstrom

Former European Space Agency Applications Ambassador (UK)

Tue 24 Oct

|

2:40pm -

3:00pm

Ballroom 2
Investment & Commercialisation

Tue 24 Oct

|

2:45pm -

3:00pm

Ballroom 1
Robotics & Autonomous Systems
Dr Sascha Schediwy

Principal Research Fellow – International Centre for Radio Astronomy Research (ICRAR) – International Space Centre – University of Western Australia

Tue 24 Oct

|

2:50pm -

3:25pm

Goldsworthy/Hamersley
Raj Gautam

Founder & CEO – QL Space – QL Resources

Sakthikumar Ramachandran

Founder & Chief Executive Officer – OrbitAID Aerospace (India)

Dr Subba Rao Pavuluri

Chairman & Managing Director – Ananth Technologies (India)

Moderator

Ram Kappusamy

CEO – Space Angel

Tue 24 Oct

|

3:00pm -

3:45pm

Ballroom 2
Investment & Commercialisation
Lan

Chief Sales Officer – EXTAG

Kylah Morrison

General Manager – METS Ignited Australia

Tue 24 Oct

|

3:00pm -

3:15pm

Ballroom 1
Robotics & Autonomous Systems
speaker Shawn Fernando

Remote Operations Manager – Woodside Energy

Tue 24 Oct

|

3:15pm -

3:45pm

Ballroom 1
Robotics & Autonomous Systems
speaker Jon Sciortino

Portfolio Manager, Autonomous & Intelligence Systems – Nova Systems

Moderator

Gavin Gillett

Solutions Architect, Autonomous Systems – Nova Systems

Tue 24 Oct

|

3:25pm -

3:55pm

Goldsworthy/Hamersley
Dr Carsten Laukamp

Principal Research Geoscientist – CSIRO Mineral Resources

Register interest

Register interest to attend the 2024 Indo-Pacific Space and Earth Conference. More details will be announced soon.

Subscribe